Hodowla w szklarni – jakie nasiona?

Detail of Cannabis cola (crown royale marijuana strain) with visible hairs, trichomes and leaves on late flowering stage

Nasiona marihuany są przeznaczone do trybu indoor, outdoor lub radzą sobie w obu typach uprawy. Każdy rodzaj ma swoje zalety i wady. Podobnie wygląda sytuacja z uprawą szklarniową, chociaż w tym wypadku mankamentów jej niewiele, a zalet bardzo dużo. Co warto wiedzieć o uprawie pod osłonami? Jakie nasiona konopi powinno się wybierać?

Uprawa w szklarni to dosyć nowy trend, który szybko zdobywa popularność. Nie od dziś wiadomo, że pod szkłem panują lepsze warunki niż w trybie outdoor, a jednocześnie powierzchnia „robocza” jest znacznie większa niż w trybie indoor.

Nasiona marihuany a uprawa w szklarni – plusy i minusy

Dobre warunki: Uprawa marihuany w szklarni jest możliwa przez większość roku lub nawet przez cały rok (w zależności od klimatu w danym kraju i technologii, np. zainstalowania systemu ogrzewania). Rośliny mają lepsze warunki świetle i cieplne niż na zewnątrz. Wilgotność powietrza jest optymalna. Warunki są łatwe do kontrolowania (cieniowanie, wietrzenie). Rośliny są chronione przed niekorzystnymi czynnikami, takimi jak grad, burza, zimno czy zwierzęta.

Lepsze i stabilniejsze plony: Dzięki uprawie w szklarni nasiona konopi dają większe zbiory. Plon z poszczególnych wysiewów jest bardziej stabilny i jednolity. Dotyczy to zarówno ilości jak i jakości plonu.

Oszczędność: Uprawa w nieogrzewanej szklarni jest tańsza w porównaniu z trybem indoor. Oszczędności generuje się na zniwelowaniu kosztów eksploatacji energii elektrycznej.

Oczywiście uprawa w przezroczystej szklarni ma także swoje mankamenty. Przede wszystkim uprawy są mniej dyskretne – dobrze widoczne. Dlatego budując szklarnię zaleca się wybrać dla niej zaciszne miejsce, osłonięte od drogi czy ciekawskiego oka sąsiada/przechodnia.

Jakie nasiona konopi wybiera się do uprawy szklarniowej?

W szklarni można uprawiać różnorodne odmiany konopi. Większość cech odmianowych to sprawa indywidualna, zależy od gustu growera. Przede wszystkim warto stawiać na nasiona marihuany autokwitnące.

Odmiany autokwitnące nie są uzależnione od zmian cyklu oświetlenia. Dlatego kwitną i dobrze plonują bez konieczności sterowania światłem. Oczywiście instalacja oświetlenia w szklarni czy wykonywanie innych działań jest możliwe, ale to dodatkowe utrudnienie i koszty. Lepiej więc postawić na automaty, a większą uwagę poświęcić innym zabiegom pielęgnacyjnym. W dodatku nasiona marihuany typu autoflowering można wysiewać o dowolnej porze roku.

Ponadto dla wydajności plonu wybiera się nasiona konopi feminizowane. W 99% uzyskuje się z nich egzemplarze męskie, które tworzą wartościowe, żywiczne topy. Z odmian regularnych zwykle korzysta się przy samodzielnej produkcji nasion oraz przy tworzeniu nowych krzyżówek.

Nasiona marihuany najlepiej kiełkować w trybie indoor, a dopiero później sadzonki przenosić do szklarni. Rośliny zaleca się stopniowo przyzwyczajać do tak drastycznej zmiany warunków.

Powyższe porady są skierowane do czytelników, którzy mieszkają w krajach, w których wysiew konopi jest legalny. Zaznaczamy, że w Polsce uprawa marihuany jest zabroniona. Nasiona można pozyskiwać jedynie w celach kolekcjonerskich.

Be the first to comment on "Hodowla w szklarni – jakie nasiona?"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*