Nasiona marihuany – jak długo można je przechowywać?

Nasiona marihuany w odpowiednich warunkach zachowują zdolność kiełkowania przez kilka lat, maksymalnie do dekady. Sposób przechowywania jest kluczowy, gdyż łatwo można je zaniedbać. Jak je przechowywać, by nie straciły na jakości?

Po co przechowuje się nasiona konopi?

Zakup kolekcjonerskich nasion marihuany generuje pewne koszty. Dlatego, aby tego nie zaprzepaścić nadmiar nasion należy przechowywać w optymalnych warunkach. Jest to jednocześnie konieczne przy produkcji własnych nasion. W końcu nie zawsze ma się odpowiednio dużo miejsca do uprawy (zwłaszcza w trybie indoor). Co jest kluczowe przy przechowywaniu?

Jak przechowywać nasiona marihuany?

Jedną z najpopularniejszych metod przechowywania jest chłodzenie w lodówce. Lepiej sprawdzają się nowoczesne modele, gdyż nie ma w nich takiej wilgoci jak w starych lodówkach. Nasiona umieszcza się w ciemnym opakowaniu nieprzepuszczających światła. Przy krótkim przechowywaniu (kilka do kilkunastu miesięcy) można użyć hermetycznych opakowań. W dłuższej perspektywie czasu nie nadają się, gdyż mogą zużywać własne zasoby, co ograniczy zdolność kiełkowania nasion. Opakowanie z nasionami kładzie się w mało użytkowanym miejscu, np. na najwyższej półce. Ponadto nasiona można mrozić. Aby ograniczyć straty na skutek drastycznej zmiany temperatury przy rozmrażaniu (dochodzi wtedy do rozrywania komórek i tkanek), po wyjęciu z zamrażalnika zaleca się je umieścić na 1-2 dni w lodówce. Taka mniej ekstremalna zmiana warunków jest bezpieczniejsza. Nasiona marihuany nie powinny być przechowywane w miejscach wilgotnych, ciepłych i wystawionych na ekspozycję świetlną.

Jak długo nasiona konopi zachowują swoje właściwości?

Średni czas przechowywania nasion konopi bez odczuwalnych strat w kiełkowaniu wynosi kilka lat. Większość odmian ma okres trwałości oscylujący w granicach 4-5 lat. Wyższy współczynnik charakteryzuje odmiany szlachetne. Można je przechowywać nawet do 10 lat. Oczywiście im dłużej nasiona są przechowywane, tym większe ryzyko słabego kiełkowania. Różnica polega na tym, że odmiany szlachetne są bardziej żywotne, a więc zdolność kiełkowania spada u nich wolniej.

Jednocześnie powyższe parametry wciąż są traktowane jako szacunkowe, podane na podstawie wyliczonej średniej. Zdarza się, że nasiona marihuany kiełkują po znacznie dłuższym czasie.

Be the first to comment on "Nasiona marihuany – jak długo można je przechowywać?"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*