Nasiona marihuany – jak rozpocząć własną produkcję?

Większość growerów decyduje się na uprawę marihuany w celu uzyskania głównego plonu, tj. żeńskich „pąków”. Produkcja roślinna pod kątem pozyskiwania wartościowych nasion jest rzadziej praktykowana w warunkach amatorskich. W niektórych przypadkach jest jednak uzasadniona. Jak pozyskiwać samodzielnie nasiona konopi?

Do produkcji własnych nasion najłatwiej używać konopi regularnych. W tym wypadku wyrastają z nich egzemplarze żeńskie i męskie. Zdarza się, że do zapylenia dochodzi samoczynnie (głównie w trybie outdoor). Nie jest to jednak rozwiązanie efektywne w każdych warunkach. Warto go uskutecznić wykonując działania dodatkowe.

Zapylenie sztuczne – jak sprawić, by pojawiły się nasiona konopi?

W uprawie marihuany pod kątem produkcji nasion grower powinien zaopatrzyć się w pyłek męski. Może pochodzić właśnie z egzemplarzy męskich wyhodowanych z nasion regularnych. Można nim oprószać kwiaty roślin żeńskich lub nakładać go używając drobnego pędzelka. Pewnym rozwiązaniem jest ustawianie roślin męskich obok żeńskich i potrząsanie nimi. Oczywiście zabiegi pielęgnacyjne należy wykonywać w odpowiednim terminie.

  • Pyłek kwiatów męskich zbiera się, gdy charakterystyczne „jajeczka” wyglądają na wypchane. Jeśli w dodatku na liściach występują już ślady pyłku (opadłe z otwartych pylników) to znak, że jest dojrzały.
  • Zebrany pyłek powinno się suszyć przez około tydzień. Najczęściej przechowuje się go w woreczkach strunowych.
  • Pyłek męski umieszcza się na żeńskich kwiatach w terminie 2-3 tygodnie od ich zakwitnięcia. Pod powiększeniem widać na nich białe włoski, które służą do zgarniania pyłku.

Doszło do zapylenia konopi i co teraz?

Niedługo po zapyleniu na kwiatach formują się charakterystyczne zgrubienia. Kwiaty są bardziej bulwiaste i nie wykształcają pąków. Pojawią się natomiast nasiona, które po dojrzeniu mają barwę brązową (rzadziej czarną). Można wyjąć jedno czy dwa na próbę, powinny wytrzymać nacisk pomiędzy palcem wskazującym, a kciukiem. Zwykle dojrzewają po 4-6 tygodniach od zapylenia. Oczywiście dokładny zbiorów zależy od warunków i cech odmiany. Dlatego w pierwszej kolejności zawsze kieruje się zmianą w wyglądzie roślin.

Powyższe informacje powinny być traktowane jako ciekawostka naukowa. Przypominamy, że uprawa marihuany w Polsce jest nielegalna.

Be the first to comment on "Nasiona marihuany – jak rozpocząć własną produkcję?"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*