Nasiona konopi – bogactwo składników odżywczych

Każdy, kto choć odrobinę zna tę roślinę, doskonale wie, jak wiele cennych substancji w sobie kryje. Dietetycy często podkreślają, że w zdrowej diecie nie powinno zabraknąć nasion konopi. Dowiedzmy się, dlaczego.
Konopie wykorzystywane są w wielu dziedzinach życia. Powstają z nich między innymi ubrania, kosmetyki, buty, ale również samochody czy nawet domy. Dodaje się je również do kosmetyków oraz produktów spożywczych. Są bogactwem składników odżywczych, dlatego warto je włączyć do diety.

Właściwości odżywcze konopi

Konopie możemy spotkać w formie ziaren, ale również olejów, past czy innych produktów. Ich bogaty skład od lat wzbudza zainteresowanie naukowców. Konopie zawierają między innymi idealne proporcje kwasów tłuszczowych, łatwo przyswajalne białko, szereg witamin oraz minerałów. Mają lekko orzechowy smak i aromat. Można je dodać do ciast, chleba, makaronów, kawy czy czekolady. Na sklepowych półkach pojawia się coraz więcej produktów zawierających konopie.

Olej z konopi – źródło nienasyconych kwasów tłuszczowych

W składzie oleju z konopi znajdziemy wspomniane już nienasycone kwasy tłuszczowe, w tym kwas linolowy – omega-6, kwas gamma-linolenowy – GLA czy kwas stearydonowy (SDA). Nie ma drugiej takiej rośliny na świecie, która zawierałaby tyle dobroczynnych kwasów EFA. Warto dodać, że konopie jako jedna z nielicznych roślin zawierają idealne proporcje kwasów omega-3 i omega-6, dzięki czemu bardzo korzystnie wpływają na organizm. Co więcej, olej z konopi ma niskie stężenie kwasów tłuszczowych nasyconych, których w naszej diecie nie brakuje, a ich działanie nie jest najkorzystniejsze (między innymi zwiększają poziom cholesterolu).
W składzie oleju konopnego znajdują się również tokoferole, czyli przeciwutleniacze. Udowodniono, że mogą one znacznie zmniejszać ryzyko zachorowania na nowotwory czy choroby serca.

Mąka z konopi dla sportowców

Jeśli chcemy wzbogacić dietę o łatwo przyswajalne białko, sięgnijmy po mąkę z konopi. Białko zawarte w konopiach ma szczególną zawartość aminokwasów. Doskonale odżywia organizm i pozwala również zwiększyć masę mięśniową. Konopie polecane są między innymi sportowcom.

Be the first to comment on "Nasiona konopi – bogactwo składników odżywczych"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*