Marihuana, która leczy – przesłanki i dowody naukowców

Coraz częściej mówi się o tym, że nasiona konopi mają lecznicze właściwości. Badania trwają cały czas o ewentualnych właściwościach leczniczych, w innych krajach marihuana jest już używana jako lek.

Marihuana była od wieków stosowana jako lek w medycynie ludowej. Już kilka tysięcy lat przed naszą erą ludzie wierzyli w jej moc. Szczegółowe badania nad właściwościami nasion konopi trwają od dawna i potwierdzają to, co ludzie wiedzieli już tysiące lat temu. Nie oznacza to jednak, że stosowanie jej nie ma żadnych skutków ubocznych. Zawarte w nasionach marihuany kannabinoidy wykazują szkodliwy wpływ między innymi na ludzki mózg, jednak każdy lek ma jakieś działania niepożądane.

Farmacja konopna rozwija się. Nie brakuje w wielu krajach sklepów z nasionami marihuany i produktami wykorzystującymi jej właściwości, między innymi kawa, herbata, a nawet makaron. Nic dziwnego, że współcześnie ludzie zaczynają się do tego specyfiku przekonywać. Badania potwierdzają, że nasiona konopi łagodzą ból związany ze stwardnieniem rozsianym – chorzy mogą spokojnie przespać noc, co w przypadku tej choroby nie jest takie oczywiste. Łagodzą również objawy jaskry, pomagają chorym na nowotwory znosić dyskomfort związany z chemioterapią, obniżają ryzyko rozwoju miażdżycy, a także pobudzają apetyt u osób chorujących na AIDS. Trwają badania nad wpływem nasion konopi na ludzi chorujących na padaczkę. Niewykluczone, że i tutaj marihuana okaże się pomocna. Nie można przejść obojętnie obok takich właściwości.

Be the first to comment on "Marihuana, która leczy – przesłanki i dowody naukowców"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*