Olej konopny – lek na miarę XXI wieku

Co rusz słyszymy o nowych badaniach, innowacyjnych lekach i substancjach, które pomogą zapobiegać chorobom cywilizacyjnym. Takie produkty są już dostępne, jednak nie każdy zdaje sobie sprawę z ich mocy. Do tej grupy zaliczymy między innymi olej konopny.

Nasiona konopi cieszą się coraz większą sławą. Przestajemy je kojarzyć (niesłusznie zresztą) wyłącznie z marihuaną paloną przez nastolatków w tajemnicy przed rodzicami. Coraz więcej osób odkrywa ich dobroczynny wpływ na organizm.

W sklepach ze zdrową żywnością znajdziemy sporo produktów zawierających nasiona konopi siewnej. Dostarczają one mnóstwo witamin, minerałów i niezbędnych dla prawidłowego funkcjonowania organizmu nienasyconych kwasów tłuszczowych. Coraz większą popularność zdobywa również olej konopny.

Olej konopny – co to takiego?

Olej konopny otrzymuje się podczas tłoczenia nasion konopi siewnej (sativa indica). Konopie te są na dużą skalę stosowane obecnie w przemyśle spożywczym, ale nie tylko. Stają się również dodatkiem do leków i kosmetyków. Podobnie jest z olejem konopnym, który może być wykorzystywany zarówno w kuchni, jak i w łazience. Znajdziemy go w kremach, płynach do kąpieli i rozmaitych olejkach.

Czym charakteryzuje się olej konopny? Przede wszystkim odznacza się orzechowym zapachem. Ma ciemny kolor i łatwo odróżnić go od innych tego typu produktów.

Jak stosować olej konopny?

Ważne jest, by olej konopny stosowany był na zimno. Wysoka temperatura powoduje utlenianie kwasów tłuszczowych w nim zawartych, a tym samym znacznie obniża jego zdrowotne walory.

Olej konopny – bogactwo składników

Olej konopny jest przede wszystkim doskonałym źródłem nienasyconych kwasów tłuszczowych omega-3 i omega-6. Ich udział w prawidłowym funkcjonowaniu organizmu jest nieoceniony. Olej z nasion konopi zawiera ponadto te kwasy w idealnych dla ludzkiego organizmu proporcjach.

Jakie składniki znajdziemy jeszcze w tym produkcie? Przede wszystkim wapń, cynk i magnez, a także witaminę E i A. Dzięki takiej zawartości, olej konopny dobrze wpływa na pracę serca, zmniejsza ryzyko zawału i udaru, a także reguluje ciśnienie. Jak wspominaliśmy, świetnie radzi sobie również z problemami skórnymi, zwłaszcza z popularnym w ostatnim czasie AZS (atopowym zapaleniem skóry).

Be the first to comment on "Olej konopny – lek na miarę XXI wieku"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*