Marihuana pomocna w leczeniu depresji?

Przedstawialiśmy Wam już wiele leczniczych właściwości marihuany. Przepisy antynarkotykowe w dużej mierze ograniczają badania nad tą wyjątkową rośliną. Niemniej, naukowcy nie ustają w swoich poszukiwaniach i nieustannie próbują udowodnić moc konopi w walce z rozmaitymi dolegliwościami. Jedną z nich jest depresja.
Ta choroba, często bagatelizowana, dotyka coraz więcej osób. Według Światowej Organizacji Zdrowia, na depresję choruje obecnie 350 milionów ludzi na całym świecie. To wystarczający powód, by szukać różnorodnych specyfików, które mogłyby z nią skutecznie walczyć.
Problemem wielu dostępnych obecnie leków dedykowanych pacjentom z psychicznymi zaburzeniami są ich zgubne dla organizmu skutki uboczne. Tutaj marihuana nie ma sobie równych. Wykazuje ona bowiem szereg leczniczych właściwości i niemal nie wywołuje działań niepożądanych.

Marihuana – nadzieja dla osób cierpiących na depresję?

Z medycznych właściwości marihuany ludzkość korzysta już od tysięcy lat, również podczas leczenia depresji. Świadczy o tym między innymi książka angielskiego duchownego, Roberta Burtona „Anatomia melancholii” pochodząca z XVII wieku.
W jaki sposób konopie indyjskie miałyby pomagać w walce z depresją? Badania wykazują, że marihuana doskonale łagodzi stres, uspokaja i poprawia nastrój. Pomaga również zwalczyć niepokój czy problemy z bezsennością. Konopie poprzez stymulacje układu endokannabinoidowego znacznie przyspieszają wzrot tkanki nerwowej. Nie wywołują przy tym efektów ubocznych.
Badania przeprowadzane w różnych ośrodkach potwierdzały skuteczność marihuany w walce z depresją. Zwrócono jednak uwagę, że niezwykle ważne jest odpowiednie jej dawkowanie. Zbyt duże ilości psychoaktywnej substancji (THC) zawartej w marihuanie mogą bowiem nasilać objawy depresji. Wykazano również, że istotne znaczenie ma to, w jakim wieku zaczynamy palić marihuanę. Jeśli zbyt wcześnie (przed 18. rokiem życia), możemy być bardziej narażeni na depresję w dorosłym życiu. Warto dodać, że statystyki pokazują, że w stanach Ameryki Północnej, w których zalegalizowano marihuanę, spadł odsetek mężczyzn popełniających samobójstwo.
Badania nad marihuaną, mimo że ograniczone przepisami, dają nadzieję milionom pacjentów zmagających się z depresją na poprawę swojego stanu psychicznego.

W Polsce zabronione jest palenie i uprawa konopi indyjskich! Zgodnie z Ustawą o przeciwdziałaniu narkomanii nasiona konopi indyjskich nie są ani narkotykiem (tzn. żadną z substancji wyszczególnionych w załącznikach do Ustawy), ani prekursorem, co oznacza, ze nie są objęte szczególnymi zasadami dotyczącymi posiadania, handlu. Dlatego też, legalne jest kupno, posiadanie i kolekcjonowanie nasion marihuany (konopi). Jednak kiełkowanie, uprawa, nawet samo przygotowanie pod uprawę jest nielegalne w świetle prawa (art.45 /i nast./ p.3. i 4. Ustawy o przeciwdziałaniu narkomanii z 29 lipca 2005 z późn. zmianami).

Be the first to comment on "Marihuana pomocna w leczeniu depresji?"

Leave a comment

Your email address will not be published.


*